حج، کارگاه انسان‌سازی است

وی در خصوص اهمیت و جایگاه جهاد اکبر در اسلام، بیان داشت: پس از جنگی که رزمندگان از آن خسته شده بودند و برخی نیز اعتراض‌هایی داشتند، پیامبر به آن‌ها فرمود: «علیکم بالجهاد الاکبر»، بر شما باد جهاد اکبر.
حجت‌الاسلام ماندگاری ادامه داد: ایشان در سخنان خود به این رزمندگان فرمودند که مبارزه در میدان جنگ به پایان می‌رسد و این مبارزه با خواهش‌های نفسانی است که در تمام سفر ادامه‌دار است و وجود خواهد داشت.
وی خطاب به حاضران در این همایش که برای زیارت‌خانه خدا به حج خواهند رفت، گفت: حج، تمرین مبارزه با خواهش‌های نفسانی است و از این بابت یک جهاد اصغر محسوب می‌شود، از طرفی نیز در ماه مبارک رمضان که بر علایق دنیوی خود کنترل و تسلط پیدا می‌کنیم نیز جهاد اصغر است؛ در ماه مبارک رمضان 30 روز و در حج 10 روز تمرین می‌کنیم تا در زندگی جهاد اکبر را پیدا کنیم.
رئیس مؤسسه روایت سیره شهدا بابیان این‌که شهید بهشتی حج را کارخانه انسان‌سازی توصیف کرده است، اظهار داشت: برای نزدیک شدن به خداوند علاوه بر انجام واجبات که دین برای ما مشخص کرده، انجام مستحبات نیز بسیار مهم است.
وی ادامه داد: مقربان درگاه الهی کسانی هستند که مستحبات الهی مثل نماز شب را به خود واجب کرده‌اند و حج نیز این‌گونه است و ما را به خدا نزدیک‌تر می‌کند زیرا ما در آن اعمالی را به خود واجب می‌کنیم که در حالت معمولی بر ما واجب نیست.
حجت‌الاسلام ماندگاری بابیان این‌که لازمه تقرب به درگاه الهی واجب کردن مستحبات است، عنوان داشت: اگر بخواهیم بر جهاد اکبر پیروز شویم باید مستحبات را بر خود واجب کنیم همان‌طور که هنگام مُحرم شدن بسیاری از مستحبات بر ما واجب می‌شود.
وی تصریح کرد: خوش به حال کسانی که تا پایان عمر مُحرم باقی می‌ماند، نه مُحرم به احرام حج بلکه مُحرم به احرام بندگی؛ حج مسیر جهاد اکبر را به ما نشان می‌دهد و باید با استفاده از این موقعیت‌ها و این‌که حداقل بتوان نماز شب را به خود واجب کرد تا در زندگی خود جهاد اکبر را محقق کنیم.
/ 0 نظر / 8 بازدید