اعلام زمانبندی ثبت اسامی شورای فرهنگی و یاوران حجاج

معاونت فرهنگی بعثه‌ مقام معظم رهبری، زمان ثبت اسامی شورای فرهنگی و یاروان حجاج در سامانه آموزش مجازی بعثه‌ را به روحانیون کاروان‌های حج امسال اعلام کرد و از آن‌ها خواست برای تکمیل این فرم در سامانه اقدام کنند.

حجت‌الاسلام مسعود حاجی‌ابراهیمی، مدیر برنامه و محصولات فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری، در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی حج گفت: روحانیون کاروان‌های حج 93، تا 17 خرداد ماه فرصت دارند تا جهت ثبت اسامی یاوران حجاج و شورای فرهنگی در سامانه آموزش مجازی بعثه اقدام کنند.

وی با بیان اینکه در موسم حج تمتع از میان هر 12 زائر ایرانی در هر کاروان یک نفر به عنوان یاور حجاج انتخاب می‌شود، افزود: با توجه به اینکه در حال حاضر فعالیت فرهنگی کاروان‎های حج تمتع آغاز شده روحانیون می‎توانند جهت ثبت اطلاعات فرهنگی به سامانه آموزش مجاز بعثه مراجعه کنند.

حجت‌الاسلام حاجی ابراهیمی تصریح کرد: ثبت اسامی اعضای شورای فرهنگی کاروان و صورتجلسات برگزار شده و همچنین اعضای یاوران حجاج کاروان باید هرچه سریع‎تر از طریق سامانه آموزش مجازی انجام گیرد.

وی ادامه داد: یاوران حجاج از جمله طرح‌هایی است که در عملیات حج تمتع دارای چندین سال سابقه است و این طرح به مرحله‌ای رسیده است که در سال 92 همایش‌های یاران حجاج در استان‌ها برگزار شد.

مدیر برنامه و محصولات فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری، افزود: پیش از این طرح، همیاری حجاج، تحت عنوان یک کار صرفاً خدماتی و شکلی دیده می‌‎شد و اهداف فرهنگی که پشت این طرح قرار داشت چندان مشخص نبود.

وی تصریح کرد: طرح یاوران حجاج یک راه برای ساماندهی و همراهی زائران است. شیوه این ساماندهی همیاری، خوشه‌بندی زائران است یعنی در این طرح، یک کاروان به گروه‌های کوچک‌تر تبدیل می‌شود که این مدل خود یک شیوه توزیع برنامه‎های فرهنگی است و به شکل هرمی می‌توان برنامه و فعالیت‎ها را بین زائران توزیع کرد.

حجت‌الاسلام حاجی ابراهیمی ادامه داد: یاوران حجاج، هسته‌های فعالی هستند که بخشی از عملیات در کاروان‌ها را بر عهده می‌گیرند و به عبارتی به عنوان سرگروه انجام وظیفه می‌کنند. برنامه‎های فرهنگی گروه یاوران حجاج زیر نظر روحانی کاروان و هماهنگی با مدیر کاروان‎ در جلسات مستقل اعلام و اجرایی می‎شود.

وی افزود: از بین هر 12 نفر در کاروان، یک نفر به عنوان یاور حجاج انتخاب می‌شود. یاوران حجاج از میان افراد فرهیخته و با تجربه و متعهد به پیشنهاد مدیر کاروان انتخاب می‌شوند که علاوه بر انگیزه خدمت، توانایی و مهارت لازم را نیز دارند.

مدیر برنامه و محصولات فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری، گفت: یاوران حجاج به عنوان بازوان روحانی و مدیر کاروان در عملیات فعالیت‌های فرهنگی کمک می‌کنند.

وی در پایان یادآور شد: همایش یاوران حجاج در ماه شوال در مناطقی که دفاتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری فعال است، برگزار می‎شود.

/ 0 نظر / 17 بازدید