نرم‌افزار چند رسانه‌ای «لبیک» رونمایی می‌شود


مدیر پروژه دانشنامه حج (لبیک ۱) افزود: این نرم افزار با بکارگیری جدید‌ترین تکنیک‌های برنامه نویسی و امکانات و قابلیت‌های منحصر به فرد، نسل جدیدی را در تولیدات نرم افزاری رقم زده است بطوریکه در طرح‌های گرافیکی تلفیقی از سبک اسلامی – ایرانی و سبک مترو و همچنین در برنامه نویسی این نرم افزار از محیط توسعه کیوتی (Qt) استفاده شده است.

این محقق و پژوهشگر علوم اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه اطلاعات این نرم افزار در هشت موضوع پیرامون مکه و مدینه دسته بندی شده است، ادامه داد: قرآن، زندگانى پیامبر‏ و اهل بیت (ع)، معارف حج (آداب زیارت، اسرار و معارف‏ حج)، اماکن، مناسک حج، کتابخانه، پرسش‌های رایج و نگارخانه از جمله موضوعات این نرم افزار است.

وی عموم زائران و روحانیون کاروان‌های حج و عمره را مخاطبین این نرم افزار دانست و بیان داشت: این نرم افزار حاوی متن کامل قران کریم به دو رسم الخط عثمان طه و خط ایرانى با اتصال به دو قرائت، ۳ ترجمه منتخب و ۸ تفسیر منتخب همچنین ارائه آیات مرتبط با مکه و مدینه همراه با دسته بندى آیات و بر قراری ارتباط آیات با ترجمه‌ها، تفاسیر و کتاب با قرآن در مکه و مدینه است.

حجت الاسلام مرتضوی منش با بیان اینکه این نرم افزار دارای تعداد زیادی فیلم، عکس و صوت می‌باشد، اضافه کرد: محققان و پژوهشگران می‌توانند با مراجعه به بخش کتابخانه این نرم افزار به بیش از ۴۰۰ عنوان کتاب عربی و فارسی دسترسی داشته باشند.

مدیر بخش چند رسانه‌ای مرکز نور ادامه داد: در این نسخه از دانشنامه حج (لبیک ۱) «۹۵ساعت صوت قرآن به صورت ترتیل و تحقیق»، «۳۲۴ساعت فایل صوتی در قالب ۷۳۵تراک»، «بیش از ۶ ساعت فیلم در قالب ۵۸ قطعه»، «ارائه ۵۳ پاورپوینت تولیدی»، «نمایش بیش از ۸هزار و ۴۶۰ تصویر و نقشه» و «۷۳ تصویر سه بعدی پارانوما» بخشی از محتویات ارائه شده در این نرم افزار گرانسنگ است.

این محقق و پژوهشگر حوزه علمیه در ادامه به برخی از قابلیت‌ها و امکانات این محصول جدید اشاره کرد و گفت: «ارائه لیست کلیه کتاب‌های مرتبط با حج بصورت کاملا گزینشی با توجه به فهرست موضوعی و با در نظر گرفتن سطوح مختلف»، «ارائه متون مقالات مجله می‌قات و سفرنامه‏هاى حج نمایش متون کامل به همراهى پاورقى‏‌ها، تصاویر»، «رنگى کردن، چاپ و خروجی به فایل»، «امکان جستجوهاى ساده و ترکیبى به همراه فهرست واژگان‏» و.. از جمله این امکانات است.

وی توضیحات تکمیلی را به روز رونمایی این محصول ارزشمند موکول کرد و گفت: این نرم افزار قرار است، ساعت ۹ صبح روز یکشنبه ۹ شهریور ماه همزمان با اختتامیه جشنواره فرهنگی و هنری دیدار در تالار علامه امینی دانشگاه تهران با حضور و سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سید علی قاضی عسکر، نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی و حجت الاسلام حمید شهریاری، رییس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی رونمایی شود.

/ 0 نظر / 10 بازدید