نماینده ولی فقیه درامور حج وزیارت در جشنواره دیدار عنوان کرد:

وی افزود: ُنسَخ خطی قرآن و قرآن‌های چاپ داخل و خارج، تابلو فرش‌های بسیار نفیس و زیبا از آثار حرمین شریفین که توسط هنرمندان ایرانی بافته شده، آثار خطاطان و عکاسان معروف کشور در باره حج و دهها اثر ارزشمند و گرانبهای هنری دیگر هم اکنون در موزه حج نگهداری می‌شود.

سرپرست حجاج ایرانی افزود: نقاشی‌ها، عکس‌ها و تابلوهای مکه، مدینه وحرمین شریفین که در موزه حج و زیارت نگهداری می‌شود از گذشته‌های دورتا سالهای اخیر را در بر می‌گیرند و در حقیقت بیانگر تاریخ شهرهای مکه و مدینه در سده‌های اخیر هستند.

وی ابراز امیدواری کرد در آینده محل موزه حج و زیارت به «شهر آفتاب» در جوار مرقد حضرت امام (ره) منتقل شود تا محل موزه از استانداردهای لازم برخوردار شود.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت افزایش غنای آثار موزه حج و زیارت را یکی دیگر از اهداف بعثه مقام معظم رهبری دانسته و اظهار داشت: اگر هریک از هنرمندان تراز اول کشور اعم از عکاس، خطاط، نقاش، شاعر، نویسنده و… حداقل یک اثر فاخر در زمینه حج و زیارت تولید و ارائه نمایند، موزه حج و زیارت به یکی از ارزشمندترین موزه‌های دینی تبدیل خواهد شد.

آقای قاضی عسکر به فراخوان‌های متعدد برای ارائه آثار هنرمندان در حوزه حج و زیارت اشاره کرد و افزود: چند سال قبل طی فراخوانی از شعرای کشور در خواست شد تا اشعار جدیدی در حوزه حج و زیارت بسرایند که اشعار قابل توجه و ارزشمندی ارسال گردید. همچنین در حوزه سفرنامه‌ها کارهای جدی صورت گرفت. همان طور که می‌دانید بعد از سفرنامه «خسی در میقات» هنوز یک سفر نامه جدید و فاخر تهیه نشده که بتواند با آن همترازی کرده و در اختیار عموم قرار گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر به ظرفیت عظیم حج، عمره و عتبات ا‌شاره کرد و اظهار داشت: در سالجاری نزدیک به ۶۴ هزارنفر به حج مشرف می‌شوند و در عمره سال گذشته نیز حدود ۸۳۰ هزار نفر به عمره و یک و نیم میلیون نفر به عتبات مشرف شدند. که قطعا در آینده به تعداد آنها افزوده خواهد شد. در میان این خیل عظیم زائران، افراد فرهیخته بسیاری وجود دارند که می‌توان از ظرفیتهای فرهنگی هنری آنها استفاده کرد. سالانه حدود ۲۰ هزار استاد ودانشجو به عمره مشرف می‌شوند. بدین ترتیب یک بانک اطلاعات قوی از مشخصات و توانایی‌های زائران در اختیار ما قرار دارد تا به وسیله آن بسیاری از نویسندگان، هنرمندان وشعرا و شخصیت‌های ممتازی که به حرمین شریفین مشرف می‌شوند را شناسایی و از توانایی‌های آنها در حوزه حج و زیارت بهره بگیریم و در صورت تحقق چنین امری می‌توان شاهد تحولی جدی در حوزه حج و زیارت بود.

وی در ادامه به آثار تولید شده در حوزه حج و زیارت اشاره کرد و اظهار داشت: اکنون حدود هزار اثر در زمینه حج و زیارت تولید شده و تلاش ما این است. هر کسی با هر ذوق و سلیقه ای به حج و عمره مشرف می‌شود، بتواند از این تولیدات استفاده کند. برخی از این آثار در قالب‌های رمان، شعر و سفرنامه در حوزه حج و زیارت تهیه شده است و روی سایت بعثه در دسترس همگان قرار گرفته است. همچنین امسال ۷۰۰ عنوان کتاب به صورت نرم افزارهای تلفن همراه تولید و در روزهای اخیر بارگذاری شده و علاقه مندان می‌توانند از انها استفاده کنند.

سرپرست حجاج ایرانی تصریح کرد: یکی از کارهای مهم این بود که یک نرم افزار جامع در حوزه حج و زیارت تهیه شود تا نسل جوان و تحصیل کردگان جامعه بتوانند از آن استفاده کنند و بحمدالله با زحمات و تلاش قابل تقدیر مرکز تحقیقات علوم کامپیوتری اسلامی و همکاری حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت دارد این امر مهم محقق گردید. کار جدی سه ساله روی نرم افزاری که امروز رونمایی می‌شود، انجام شده و به جرات می‌توان گفت که کامل‌ترین نرم افزار تولید شده در حوزه حج وزیارت است.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در ادامه افزود: ظرفیت‌های فراوانی برای بهره گیری از هنر در حوزه حج و زیارت وجود و اعتراف می‌کنم که هنوز ما نتوانسته ایم از این ظرفیت‌ها بهره کافی را ببریم. بسیاری از آثار مکه و مدینه که در گذشته وجود داشته اند ولی اکنون نابود شده اند را می‌توان در برخی از اثار عکاسی قدیمی مشاهده کرد. ما توانسته ایم تصویر مدفن امامان شیعه در بقیع که در گذشته مقبره داشته اند را از موزه‌های ترکیه دریافت کنیم. چه بسا اماکن و جاهایی که هیچ عکس و نشانی از آنها در دست نیست و اکنون دیگر وجود ندارند. به عنوان مثال کوچه بنی هاشم را دیگر در مدینه منوره پیدا نمی‌کنید، بسیاری از بارگاههای ائمه معصومین (ع) و صحابه و تابعین و… تخریب شده و دیگر وجود ندارند و کمتر اثاری از مدفن آن‌ها در اختیار است.

حجت الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسکر اظهار داشت: سال‌ها قبل، بعثه مقام معظم رهبری با کمک حانه عکاسان، اثر فاخری از عکس‌های مکه و مدینه و حرمین شریفین تحت عنوان «مشق عشق» منتشر کرد و برای اولین بار عکاسان ایرانی توانستند مجموعه کاملی از عکس‌های حرمین شریفین را تهیه و در اختیار عموم قرار دهند.

وی توجه به شعر آئینی را مورد تاکید قرار داد و بیان داشت: ما شعرای آئینی بسیار توانایی داریم که شعرهای آنها می‌تواند در حوزه حج، عمره و عتبات تاثیرگذار باشد و برای مقابله با خرافه گرایی باید اشعاری در اختیار مداحان قرار داده شود تا مداحی‌ها مستند و صحیح اجرا شود و وزانت دینی خود را حفظ کند.

در ابتدای این همایش حجت الاسلام والمسلمین مظلومی، معاون امور فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری به تشریح اقدامات فرهنگی صورت گرفته در حوزه نمایندگی ولی فقیه در راستای بهره گیری هرچه بیشتر از ظرفیت فرهنگی و هنری کشور پرداخت.

در این جشنواره همچنین از دو نرم افزار و یک کتاب تولید شده در حوزه حج و زیارت رونمایی شد.

جشنواره فرهنگی هنری دیدار به همت معاونت فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری و مشارکت معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با حضور جمعی از هنرمندانی که آثاری در حوزه حج و زیارت ارائه داده بودند، برگزار شد و در پایان آثار برگزیده هدایایی به رسم یادبود تعلق گرفت.

/ 0 نظر / 22 بازدید